Додати в закладки

Актуальна інформація

 

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПІДПРИЄМЦЯМ


 

ДО УВАГИ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ ТА ЕКСПОРТЕРІВ РОСЛИННОЇ ПРОДУКЦІЇ


 

                                                  
Бактеріальний опік плодових – надзвичайно шкодочинна хвороба плодових рослин вдає із себе найнебезпечнішу хворобу для дерева. Якщо вчасно не вжити заходів по боротьбі з нею, то ви втратите своє дерево за 3-4 роки. Збудник опіку поширюється комахами, птахами, з дощем і навіть повітряними потоками, які відіграють значну роль в поширенні патогена на великі відстані. Одним із засобів поширення бактеріального опіку є перенесення з посадковим і прищеплювальним матеріалом, який має приховану інфекцію, а також з інструментами під час обрізання. Збудник вражає культурні та дикорослі рослини із сімейства розоцвітих. Кизильник, глід - самі сприйнятливі до бактеріального опіку рослини, а серед плодових дерев найбільше страждають від захворювання груша, яблуня. Рідше уражаються опіком плодових ірга, суниця, айва, малина, вишня, слива, черешня, абрикос і інші.
 
Перші ознаки хвороби ви можете виявити навесні на квітках. Вона може бути присутнім як на одній квітці, так і на всіх відразу. Уражаються всі надземні частини дерева: нирки, квіти, листя, пагони, гілки та штамб. Захворювання починається з суцвіть, а потім переходить на пагони і гілки. Навесні квітки раптово чорніють і в'януть, залишаючись на дереві. Молоді гілочки і листя починає чорніти з кінчиків, потім скручуються і інфекція швидко поширюється вниз по дереву. Листя буріють і чорніють, але не опадають, залишаючись на дереві, протягом усього періоду вегетації. Пагони стають коричневими і можуть гачкоподібно викривлятись по типу «вівчарського палиці». Дерево справляє враження обпаленої вогнем. Кора розм'якшується, може спостерігатися виділення ексудату у вигляді крапель рідини молочно-білого або жовтуватого кольору. На корі хвороба утворює клиноподібні виразки. На зрізі виразкова тканина виглядає червонувато-коричневого.
 
Найінтенсивніше зараження відбувається під час цвітіння, інтенсивного росту пагонів (червень-липень) і посиленого сокоруху (серпень-вересень).
  В окремі роки і в різних регіонах опік проявляється нерегулярно, залежно від погодних умов, що впливають на розвиток хвороби. Оптимальна температура 20-280С і висока вологість повітря. Суха сонячна погода обмежує поширення інфекції.
Сильно уражені хворобою дерева, повинні бути видалені цілком та спалені.
З метою профілактики бактеріального опіку необхідно:
1. Своєчасно видаляти і спалювати гілки і дерева, уражені раковими захворюваннями.
2. Інструменти після кожного зрізу необхідно продезінфікувати в 70% спирті або 10% формаліном. Рани після обрізки необхідно замазати садовим варом або садовою замазкою.
3. У період росту плодів проводити профілактичне обстеження саду.
4. Дотримання агротехнічних заходів при закладці садів, а також своєчасне проведення хімічних обробок проти попелиць, цикадок.

5. Проводити профілактичн

 


 

ЯКІСНЕ НАСІННЯ – ЗАПОРУКА ГАРНОГО ВРОЖАЮ

 

У розпалі сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів. Деякі городники та сільгоспвиробники щороку наступають на одні й ті самі граблі, купуючи неякісне або підроблене насіння. Навіть у досвідчених власників земельних ділянок виникають труднощі у цій нелегкій справі. Тому спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Донецькій області роз’яснюють, як обрати якісне насіння.
Вибираємо якісне насіння
Якщо ви плануєте закупити насіння овочевих, баштанних, квіткових, садивного матеріалу багаторічних рослин та інших сільськогосподарських культур то  робіть це тільки в спеціалізованих магазинах, відмовтеся від придбання насіння на стихійних ринках. Обов’язково вимагайте від продавця відомості про товар, який ви хоче придбати, а саме: на посівні якості насіння – сертифікати України, протоколи лабораторних випробувань, довідки з зазначенням якості насіння та інші документи передбаченні законодавством; фітосанітарні сертифікати; при здійсненні реалізації насіння сої та кукурудзи (в тому числі цукрової), в наявності повинні бути протоколи випробування наявності / або відсутності генномодифікованих організмів (ГМО).  Супровідні документи повинні зберігатися за місцем здійснення торгівлі та надаватися споживачеві на його вимогу.
Обов’язково зберігайте чек на придбання насіння, лише з його допомогою зможете довести, що придбали товар саме в тому місці. Підприємець, який торгує на ринку, замість чека може видати інший документ, в якому повинен вказати назву товару, номер партії, дату покупки та поставити підпис та печатку (якщо є).
Посівні якості мають строк діїПри придбанні насіння, зверніть увагу на те, що відповідно до ДСТУ 2240-93 встановленні наступні строки дії документів на посівні якості насіння: на насіння овочевих, баштанних, кормових культур до ІІ категорії – строк дії документа – 8 місяців, для III та наступних категорій – 6 місяців; на насіння кукурудзи, протруєної та затареної – 1 рік; на насіння цукрових буряків – 6 місяців; на насіння соняшнику, протруєного та затареного – 4 місяці; для інших зернових та зернобобових культур – 4 місяці. Партії насіння, в яких вийшов строк дії документу на посівні якості, підлягають повторному обов’язковому лабораторному випробуванню (аналізуванню).
Якість насіннєвого матеріалу не залежить від яскравості малюнку на упаковці. При купівлі насіння обов’язково потрібно звертати увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту, гібриду), поради щодо вирощування.

 

Більш детальну інформацію та консультації з вищезазначених питань можна отримати у відділі контролю в сфері насінництва та розсадництва  управління фітосанітарної безпеки головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області за адресою: вул. Ціолковського 6, м. Бахмут, тел. 2-17-68.

ЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА

Донецької області
ИНФОРМУЄ
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області нагадує особам, діяльність, яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, а також працівникам підприємств, установ та організацій, фізичним особам-підприємцям, що організовують виконання таких робіт, про необхідність одержання допуску (посвідчення) на право роботи із зазначеними препаратами (далі – допуск).
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я (відповідно до постанови КМУ від 18 вересня 1995 р. № 746).
 «Підприємці, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку, та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, щороку» - зазначено в п. 2.ст. 18 Закону України «Про захист рослин».
Відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та Положення, затвердженого постановою КМУ від 02 вересня 2015 р. № 667, Держпродспоживслужба України є правонаступником Держветфітослужби України, а Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області є правонаступником Державної фітосанітарної інспекції в Донецькій області.
Зважаючи на вищевикладене, доводимо до відома усіх зацікавлених осіб:
допуски та посвідчення видаються посадовими особами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області за адресою : 84500 в Донецька область, Бахмутський район, м. Бахмут, вул. Ціолковського, 6. Тел. 2-17-80.
Нагадуємо, про те, що відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту рослин несуть особи, винні у не проходженні спеціальної підготовки та неотриманні відповідного допуску та посвідчення на право проведення робіт, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею засобів захисту рослин, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність згідно із Законом України «Про захист рослин».
 

 
 
Повідомляємо, що 01 липня 2017 набрали чинності  Рішення Ради Євразійської економічної комісії від 30 листопада 2016 року №157 «Про затвердження Єдиних карантинних фітосанітарних вимог, які пред’являються до підкарантинної продукції та підкарантинним об’єктам на митному кордоні та на митній території Євразійського економічного союзу».
Таким чином, при здійснені експортних операцій, у випадку наявності вимог країни-імпорту щодо експорту об’єкту регулювання із зон, місць і (або) ділянок виробництва, вільних від певного карантинного організму спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Донецькій області, за ініціативи суб’єкта господарювання, проводиться процедура офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів чи одного шкідливого організму відповідно до норм Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 серпня 2012 року №487 (далі – Порядок).
Для цього особа має надати комплект документів, визначених зазначеним наказом, на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Донецькій області (84500, м. Бахмут, вул. Ціолковського, 6,), а саме:
Заява про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів (додаток 1);
Копія плану земельної ділянки (витягу з документації із землеустрою), на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
Копія документа, який засвідчує право власності або користування (в тому числі оренди) на земельну ділянку, на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
Документ, що підтверджує внесення плати за обстеження посівів сільськогосподарських культур, плодових культур, розсадників, промислових садів, присадибних ділянок та лісосмуг щодо виявлення карантинних організмів для надання та/або підтвердження статусу місця виробництва або виробничої ділянки на вимогу особи, що здійснює виробництво об’єктів регулювання, передбачених Законом України «Про карантин рослин», розмір яких визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1348.
За результатами проведених заходів, пов’язаних зі встановленням та/або підтриманням статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, відповідно до Порядку, присвоюється реєстраційний номер місцю виробництва або виробничій ділянці, вільних від регульованих шкідливих організмів.
Наголошуємо, що експорт об’єктів регулювання до країн-членів Євразійського економічного союзу (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргистан, Російська Федерація) у випадку наявності в Єдиних фітосанітарних вимогах норм щодо експорту із зон, місць і (або) ділянок виробництва, вільних від певного карантинного організму для ЄЕС – експорт таких об’єктів регулювання здійснюватиметься виключно при умові встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.
 
 
Фотогалерея